|
Вівчарик, О. Культура населення античних держав Північного Причорномор'я [Текст] : дипломна робота / О. Вівчарик ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, історичний ф-т ; наук. кер. О. І. Шама. – Тернопіль, 2005.
У дипломній роботі досліджено культуру античних держав Північного Причорномор'я (VI - V ст.до н.е.). Показано значення художніх ремесел, визначено характерні особливості ювелірного ремесла, проаналізовано вдосконалення виробів зі скла, дерева, кістки.Розкрито основні етапи поступу культури античних держав Північного Причорномор'я у продовж VI - V ст.до н.е. Доведено, що культура античних держав Північного Причорномор'я була сприятливим грунтом для розвитку місцевих ремесел і залежала від багатьох зовнішніх і внутрішніх чинників. Важливу роль у її становленні в VI ст. до н. е. зіграли різнобічні контакти з Мілетом (головним центром переселенського руху еллінів у райони півдня України) та іншими іонійськими містами. Починаючи з V ст.до н.е., в поступальному розвитку цієї культури, її збагаченні новими елементами і якостями надзвичайно велике значення мали Афіни.Головним наслідком розвитку культури античних держав Північного Причорномор'я було те, що населення північної периферії античного світу не тільки зберігало традиції, винесені зі своїх метрополій, а й постійно збагачувало власну культуру за рахунок запозичення нових досягнень еллінів у політиці, мистецтві та побуті. Водночас греки північнопонтійських міст як носії вищого рівня соціально-політичного і культурного розвитку позитивно впливали на сусідні племена - скіфів, таврів, фракійців, населення лісостепу, сарматів тощо.У свою чергу вони впливали на мешканців античних міст і поселень Північного Причорномор'я.
Ключові слова: Північне Причорномор'я, антична культура, художня кераміка, ювелірне мистецтво, риторика, ділова проза, епіграфічні пам'ятки.
|