Р83 |
Рудзевич, І. Л. Психологічні засоби подолання деструктивних конфліктів педагогів із старшокласниками [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. психол. наук : 19.00.07 - педагогічна та вікова психологія / Рудзевич Ірина Леонідівна ; Ін-т психології ім. Г. С. Костюка АПН України. – К., 2005. – 20 с.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню особливостей розвитку психологічних засобів подолання деструктивних педагогічних конфліктів у процесі навчання та виховання старшокласників.
Конфлікти між педагогами і старшокласниками мають загальні характеристики конфліктної взаємодії, а отже, знання психологічних особливостей конфліктності взагалі дозволяє виявляти закономірності деструктивного педагогічного спілкування, і навпаки, специфіка конфліктів у навчально-виховному процесі поглиблює розуміння феномену конфлікту загалом. Зокрема, саме в педагогічній взаємодії особливо актуальними стають психологічні засоби подолання деструктивних конфліктів, які, можна припустити, стануть у нагоді й в Інших конфліктних ситуаціях.
Доцільною слід вважати активну позицію учасників взаємодії. Діалогічний підхід педагога до вирішення проблем, його настанови на конструктивну педагогічну взаємодію з учнем, як не лише об'єктом, а й суб'єктом виховання, є розвивальними для обох сторін
Проведене емпіричне дослідження підтвердило існування зв'язків між рівнем та особливостями конфліктності особистості, особливістю ситуацій взаємодії та деякими особистішими якостями, а саме: креативністта, мотивацією досягнення, толерантністю, негативними комунікативними настановленнями.
Психологічні засоби подолання конфліктності (актуалізація І використання власного досвіду переживання деструктивних конфліктів у нових умовах та творчий підхід до конфліктної взаємодії) розуміються як специфічні "знаряддя", що інтеріоризуються і використовуються суб'єктом для узгодженості власного внутрішнього світу і ситуації міжсуб'єктної взаємодії. З іншого боку, сам конфлікт може виступати в ролі засобу подальшого психічного розвитку індивіда. Це стосується й деструктивних конфліктів.
Експериментальне доведено, що попередження деструктивності можливе через набуття досвіду конфліктної взаємодії. Творчість у педагогічному спілкуванні виступає тим інтегрувальним фактором, який дозволяє виробити цілісну систему психологічних засобів подолання деструктивних педагогічних конфліктів.
Ключові слова: педагогічний конфлікт, конфліктна взаємодія, креатив-ність, мотивація досягнення, внутрішня конфліктність, суб'єкт-суб'єктний підхід, психологічні засоби, деструктивні конфлікти.
|