С34 |
Сидоренко, H. I. Розвиток усвідомленої саморегуляції довільної активності майбутніх вчителів [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. психол. наук : 19.00.07 - педагогічна та вікова психологія / Сидоренко Наталія Іванівна ; Південноукраїнський держ. пед. ун-т ім.К. Д. Ушинського (м.Одеса). – Одеса, 2005. – 19 с.
Робота присвячена вивченню регуляторної специфіки властивостей особистості майбутніх вчителів та виявлення шляхів формування усвідомленої саморегуляції їх довільної активності. Саморегуляція довільної активності майбутніх вчителів розуміється як процес ініціації, побудови, підтримки та управління майбутніми вчителями всіма видами і формами зовнішньої та внутрішньої активності, направленими на досягнення навчально-професійних цілей. Вона забезпечується розвитком в особистості таких психологічних механізмів як планування та програмування навчально-професійної діяльності, створення суб'єктивної моделі значущих умов її здійснення; розробка суб'єктивних критеріїв досягнення мети діяльності; здійснення контролю та оцінки реальних результатів; прийняття рішення про корекцію системи саморегулювання.
В емпіричному дослідженні встановлено відмінності у прояві усвідомленої саморегуляції довільної активності в студенті в-педагогів, яка виражається у суттєвому зростанні рівня всіх регуляторних процесів та регуляторно-особистісних властивостей протягом перших трьох років отримання професійної освіти та подальшої їх стабілізації у наступні роки навчання у вузі. Виявлені специфічні особливості особистості, притаманні студентам з різним рівнем саморегуляції, а саме: інтернальність, емоційна стійкість, стриманість, ініціативність, схильність приховувати свої почуття студентів з високим її рівнем; екстернальність, безініціативність, недостатній самоконтроль, соціабельність га залежність від групи студентів з низьким рівнем саморегуляції.
Розроблено цілісну систему розвитку усвідомленої саморегуляції довільної активності студіснтів-педагогів, яка спрямована на вдосконалення регуляторних процесів та створення умов для розвитку властивостей особистості, що сприяють саморегуляції (регуляторної гнучкості, самостійності, емоційної стійкості, емпатії, ініціативності, самоконтролю, інтернальності). Апробація зазначеної системи засвідчила позитивні зміни у саморегуляції своєї діяльності студентами-педагогами .
Ключові слова: саморегуляція довільної активності, механізми саморегуляції, студенти-педагоги, навчально-професійна діяльність.
|