Т47 |
Тищенко, В. М. Еколого-фауністична характеристика та лісівниче значення рукокрилих (Chiroptera) в умовах Західного Поділля [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. біол. наук : 03.03.03 - лісознавство і лісівництво / Тищенко Володимир Миколайович ; Нац. аграрний ун-т. – Київ, 2006. – 22 с.
Дисертацію присвячено вивченню еколого-фауністичної структури, просторового розподілу та лісівничого значення населення кажанів в умовах Західного Поділля.
У складі фауни рукокрилих Західного Поділля виявлено 17 видів, вперше для території регіону відмічено фактичні знахідки чотирьох видів. Встановлено статус видів за відносною чисельністю та виділено шість екологічних груп у складі лісових угруповань кажанів. Вивчено видовий склад пізньолітніх та зимових скупчень рукокрилих.
Найсприятливішими умови для помешкань кажанів відмічені (виявлені) у ясеново-грабових та кленово-ясенових дібровах, які представлені пристигаючими і стиглими деревостанами І-ІІ класів бонітету з різним ступенем зімкнутості крон та приурочені до едатопу D2. З'ясовано особливості розташування дупел зі сховищами рукокрилих.
Експериментальне встановлені середньодобові кількісні та енергетичні показники споживання комах модельними видами кажанів в умовах неволі та сезонна динаміка їх змін. Проведено екстраполяцію отриманих даних до умов та інтенсивності живлення кажанів у природі. За показниками чисельності та щільності населення кажанів у основних стаціях живлення, встановлено обсяги споживання лісовими видами рукокрилих комах-фітофагів, здатних масово розмножуватись і пошкоджувати деревостани. Доведено, що лісові угруповання кажанів виступають одним з основних чинників біологічного захисту лісів Західного Поділля.
Запропоновано включити до регіонального Червоного списку 10 видів. Наголошується на необхідності ефективнішого збереження ключових помешкань кажанів.
Ключові слова: Chiroptera, рукокрилі, лісостан, структура популяцій, екологія кажанів, сховище, пізньолітні скупчення, живлення, лісівниче значення, Поділля.
|