Д69 |
Дорош, О. О. Лінгвокогнітивний і комунікативний аспекти авторського жіночого мовлення в романах Маргеріт Дюрас [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. філол. наук : 10.02.05 - романські мови / Дорош Ольга Олександрівна ; Київський нац. лінгв. ун-т. – К., 2006. – 20 с.
Дисертацію присвячено вивченню французької мовної особистості автора-жінки на матеріалі романів М.Дюрас. Гендерна специфіка мовної особистості автора тексту вивчається в її когнітивних і комунікативних проявах.
Авторська образність віддзеркалює особливості жіночого світосприйняття. Дослідження метафоричних утворень романів М.Дюрас виявило тенденцію до чуттєвого сприйняття навколишнього світу, що проявляється в образному представленні емоційних станів через "тілесні" засоби, використані М.Дюрас для відображення всієї гами емоційного життя людини; самі емоційні стани при цьому описані як бінарні опозиції.
Виявлено також, що для жіночої вербальної поведінки не властива авторитарність. Ця тенденція простежується в оповідній організації художнього тексту М.Дюрас у застосуванні письменницею об'єктивованого типу оповідача, а також у специфіці діалогічної поведінки персонажів жіночої статі. З'ясовано, що в міжгендерному спілкуванні жіночим персонажам притаманний збалансований тип комунікативної поведінки, на противагу чоловічим, які прагнуть домінувати в спілкуванні і здебільшого належать до вольового комунікативного типу.
Ключові слова: роман, мовна особистість, тендер, картина світу, концептуальна організація, авторська образність, комунікативна ситуація, мовленнєвий акт, стратегії і тактики спілкування, комунікативний тип.
|