Т56 |
Томчук, С. М. Генеза негативних психічних станів молодших школярів та їх психокорекція [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. психол. наук : 19.00.07 - педагогічна та вікова психологія / Томчук Сергій михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. – Київ, 2006. – 20 с.
Виявлено структуру, вроджені та соціальні детермінанти прояву та динаміку розвитку негативних психічних станів в учнів 1 - 4-х класів. Властивості нервової системи, темпераменту (нейротизм, екстраверсія-інтроверсія та ін.) є лише біологічною передумовою розгортання негативних психічних станів школярів. Соціальними чинниками їх розвитку, поряд з іншими, є типи батьківського ставлення, рівень благополучності сім'ї та педагогічні стилі спілкування вчителів.
Доведено, що базовим негативним психічним станом, на основі якого розвиваються агресія, страх, депресія (субдепресія), астенія та інші негативні психічні стани, є тривога. Високий їх рівень свідчить про дезадаптованість молодших школярів та негативно позначається на успішності їх навчання, спілкування, статусі в класі і т.п.
Розроблена та апробована модель і програма психокорекції та профілактики негативних психічних станів молодших школярів. Використання психотехнічних ігор, вправ, завдань сприяло кращому усвідомленню учнями експериментальної групи чинників тих чи інших негативних психічних станів, розпізнанню та розумінню їх походження, проводилася також корекція самооцінки дитини та рівня її домагань, центрації дітей на своїх негараздах, переживаннях та відбувалося формування навичок адекватного відреагування, самоконтролю та управління негативними психічними станами.
Ключові слова: молодший школяр, генеза, негативні психічні стани, модель розвитку психічних станів, психокорекція.
|