К56 |
Ковальчук, В. Ю. Модернізація професійної та світоглядно-методологічної підготовки сучасного вчителя [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. д-ра пед. наук : 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти / Ковальчук Володимир Юльянович ; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. – К., 2006. – 35 с.
Робота присвячена модернізаційному аналізу процесу професійної та світоглядно-методологічної підготовки сучасного вчителя під кутом зору вимог до фахівця, який живе, працює, самонавчається в сучасному постіндустріальному, інформаційному суспільстві, яке адекватно реагує на виклики сучасної глобалізації. У контексті аналізу розвитку педагогічної освіти як частини національної системи освіти показано, що повільна трансформація системи підготовки вчителя в Україні може загальмувати процеси реформи не тільки шкільної і вузівської освіти, а й негативно відбитись на темпах перебудови всіх сфер життя України, Тому необхідно обрати модернізаційну парадигму реформи педагогічної освіти, яка б "переключила" усвідомлення мети і темпів цієї реформи на принципово іншу систему світобачення в контексті тієї нової світоглядно-методологічної ситуації, в якій перебувають не
тільки сучасні природничі, суспільні та гуманітарні науки на зламі епох у перехідну добу, але й суспільна практика.
У дисертації дано сучасне трактування модернізації педагогічної освіти як системи підготовки і перепідготовки кадрів, як процесу цілеспрямованого удосконалення, поліпшення, осучаснення всіх технологій освітньо-педагогічного і виховного процесу. Заперечення "старих" теорій навчання і виховання повинно бути діалектичним, щоб перенести найкращий досвід минулих епох до сучасних навчальних і виховних технологій, які повинні базуватися на цінностях "людиновимірювальності" суспільної свідомості і буття.
З'ясовано, що поступ у реформуванні професійної та світоглядно-методологічної підготовки сучасного вчителя становить не простий лінійно-поступальний процес, а є складним, тому що має врахувати не лише науково-освітні, гуманістичні, людиноцентристські настанови, а й реальні внутрішні і глобальні соціально-економічні, політичні та культурологічні процеси, які визначають перебіг подій у цивілізації XXI століття, зокрема в світовому освітньому просторі.
Ключові слова: професійна підготовка вчителя, світоглядно-методологічна підготовка вчителя, модернізація, система, принципи, тенденції.
|