С24 |
Свердлова, Т. Г. Теоретичні засади процесу гуманізації освіти в Японії [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.01 - загальна педагогіка та історія педагогіки / Свердлова Тетяна Геннадіївна ; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. – К., 2006. – 19 с.
Дисертаційне дослідження присвячене системному вивченню педагогічних особливостей процесу гуманізації освіти в Японії в контексті світового гуманістичного освітнього руху та перевірці можливості використання позитивного японського педагогічного досвіду з метою вдосконалення функціонування навчальних закладів України. У роботі розкрито сутність системного підходу як загальнонаукової методології та методологічного засобу вивчення складних педагогічних явищ; узагальнено погляди вітчизняних та зарубіжних дослідників на теоретичні засади процесу гуманізації освіти з подальшою їх конкретизацією та систематизацією (зміст понять гуманізації освіти та її принципів, гуманістичної освіти з її критеріями й іншими системними характеристиками, гуманної особистості тощо); простежена із системних позицій кроскультурна еволюція гуманістичних ідей у світовій педагогіці, включаючи проблеми гуманізації освіти в ХХ-ХХІ ст.
У цьому контексті системно проаналізовано теоретичні засади та педагогічні особливості процесу гуманізації освіти в Японії, які включають мету, структуру, компонентний склад, функції та системоутворюючі фактори аристократичної, самурайської, буддійської, перед- та післявоєнної освіти, урядової програми реформування освіти в XXI ст. Висвітлено впровадження японського гуманістичного педагогічного досвіду в три дошкільні навчальні заклади України за допомогою розробленої на його основі авторської психолого-педагогічної програми розвитку комунікативних та організаторських здібностей дітей п'яти-шести років "Працюймо разом".
Ключові слова: гуманізація освіти, гуманістична освіта, гуманна особистість, саморозвиток, системний підхід, система освіти Японії.
|