|
Баранчук, О. М. Лікарські рослини, що використовуються для профілактики та лікування органів травлення у флорі Хмельницької області: видовий склад, характеристика та стан охорони [Текст] : дипломна робота / О. М. Баранчук ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. Р. Л. Яворівський. – Тернопіль, 2007. – 73 с.
Дана дипломна робота присвячена питанням вивчення деяких видів лікарських рослин у флорі Хмельницької області, які виявляють фітотерапевтичну дію при лікуванні захворювань травної системи. Зокрема, у ній виділено 12 найбільш широко вживаних із них в офіційній та народній медицині й проаналізовано їх біологічні особливості, хімічний склад сировини та найбільш ефективні періоди її заготівлі, особливості використання препаратів із даних рослин.
На Хмельниччині зростає близько 1200 видів вищих судинних рослин й серед них лише близько 40 видів у даний час заготовлюється для потреб фармацевтичної галузі, а близько 100 видів відомо з джерел народної медицини. Проте, враховуючи тисячолітню історію траволікування на цій території та сприятливість клімату, рельєфу, збереження природних угруповань рослин, можна стверджувати, що рослин з лікувальними властивостями на території району дослідження набагато більше, в тому числі видів, які могли б успішно й ефективно використовуватись для профілактики та лікування хвороб травної системи поряд з тими, які вже давно й успішно застосовуються. Правильно організована і раціонально проведена заготівля дикоростучих лікарських рослин забезпечує збереження на відповідному рівні запасів їх сировини і в ніякому випадку не повинна вести до зменшення кількості й, тим більше, знищення цінних видів рослин. Лише глибокі знання правил збирання, сушіння та зберігання лікарської сировини можуть забезпечити цей бажаний ефект.
Ключові слова: лікарські рослини, травна система, фітотерапія, фармакологічно активні речовини, охорона та використання природних ресурсів.
|