|
Голубенна, М. П. Охорона та залучення птахів-дуплогніздників в островні ліси [Текст] : дипломна робота / М. П. Голубенна ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. Д. В. Страшнюк. – Тернопіль, 2007. – 47 с.
Велика кількість горобинних птахів знищують за день комах набагато більше за свою вагу. Знищуючи шкідливих для сільського і лісового господарства комах та їх личинок, птахи є регуляторами їх чисельності. Розумне використання птахів може знизити необхідність використання дорогих і не завжди потрібних отрутохімікатів. Збільшенню чисельності корисних птахів, у тому числі й дуплогніздників, сприяє покращенню умов для гніздування. Розвішуванням штучних гнізд можна збільшити чисельність птахів-дуплогніздників в 10-25 разів.
Рівнинна частина Тернопільської області згідно географічного районування західних областей України, представлена в основному Волино-Подільською височиною. Вона лежить на головному європейському вододілі між басейнами Балтійського і Чорного морів.
В Тернопільському лісництві штучні гнізда займались трьома видами птахів. У рік спостережень гнізда заселили такі види птахів: мухоловка-білошийка (Ficedula albicollis Temminck, 1815), синиця велика (Parus major L., 1758), синиця блакитна (Parus caeruleus L., 1758). За рік наших спостережень було виявлено найбільше число кладок мухоловки-білошийки і синиці великої. У три рази менше кладок виявлено у синиці блакитної, яка більш вимоглива до будівництва штучних гнізд та в боротьбі за гнізда вона найслабша по відношенню до видів, які гніздилися. Із 140 шпаківень, які було розвішано у лісі, порожніх залишилося 46 штук в період гніздування птахів. З них було зайнято птахами - 67 синичників, ссавцями було зайнято 27 гнізд, в основному вовчком горіховим. І 20 шпаківень було зайнято перетинчастокрилими, це в основному джмелі, які склали 70% від всіх зайнятих гнізд перетинчастокрилими. Причому заселення джмелів проходить в ті шпаківні, які вже зайняли птахи, особливо на стадії гніздування.
Ключові слова: птахи-дуплогніздники, островні ліси, мухоловка-білошия, синиця велика, синиця блакитна.
|