|
Прийдун, Х. Б. Металотіонеїни дрейсени Dreissena polymorpha як біохімічний маркер забруднення середовища [Текст] : магістерська робота / Х. Б. Прийдун ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біолог. ф-т ; наук. кер. О. Б. Столяр. – Тернопіль, 2009.
Молюсків природної популяції (С) переселяли на 14, 28, 60 і 120 діб у аграрну (В), індустіальну (О) та забруднену стоками горілчаного заводу (S) місцевості. Виявлено наявність у молюсків металотіонеїнів МТ-10 та експресію високомолекулярної форми МТ-20 у літній період в С, В і О-групах. МТ-10 утворювала при іонообмінній хроматографії форми МТ-1 і МТ-2 та проміжну форму МТ-2а. В S-групі спостерігаються ознаки деструкції металотіонеїнів. Вміст металів у складі металотіонеїнів молюсків селективно відображає особливості забруднення місцевостей: кадмієм в С-групі, міддю - в В-групі, цинком - в О- і S-групах. Надлишок цинку в тканині, на відміну від кадмію і міді, не зв'язується металотіонеїнами, що в S-групі супроводжується погіршенням морфологічних параметрів молюсків.
Ключові слова: двостулковий молюск, Dreissena polymorpha, біомаркери, металотіонеїни, важкі метали, активний моніторинг.
|