Д33 |
Денисова, Л. В. Гіпермедійне інформаційне середовище навчання як засіб професійної підготовки фахівців з фізичного виховання і спорту [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти / Денисова Лоліта Вікторівна ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – К., 2010. – 22 с.
Дисертація присвячена проблемі підготовки фахівців з фізичного виховання і спорту на основі використання гіпермедійного інформаційного середовища навчання.
Доведено, що інформатизація освіти розглядається як процес забезпечення сфери освіти методологією і практикою розробки й оптимального використання інформаційних технологій, орієнтованих на реалізацію психолого-педагогічних цілей навчання фахівців, виконання організаційних заходів, впровадження апаратно-програмних засобів комп'ютерних мереж, розвиток навчально-інформаційних середовищ.
У процесі дослідження було зроблено висновок про основні передумови модернізації системи освіти, що спрямовані на підвищення ефективності якості підготовки майбутнього фахівця з фізичного виховання і спорту, якими виступають: інтеграція української освіти в європейський і світовий освітній простір; організація інформаційного середовища підготовки фахівців з фізичного виховання і спорту; вимоги суспільства до готовності фахівця до професійної діяльності в умовах інформаційного середовища і потреби особистості в одержанні конкурентоспроможних знань.
Розкрито основні тенденції та особливості застосування інформаційних технологій, спрямованих на підвищення якості навчального процесу ВНЗ фізкультурного профілю України.
Виявлено критерії для інтегральної оцінки ефективності застосування інформаційних технологій навчання: рівень засвоєння студентами знань; навчальна мотивація; активізація когнітивних процесів; формування умінь самостійної роботи; характер протікання окремих психічних процесів; самооцінка функціонального стану; відношення студентів до навчального процесу. Було синтезовано структуру гіпермедійного інформаційного середовища, призначеного для забезпечення підвищення якості підготовки майбутніх фахівців з фізичного виховання і спорту.
Визначено етапи проектування гіпермедійного інформаційного середовища навчання, а саме: розробка педагогічного сценарію, постановка технічного завдання, розробка технічного й робочого проектів.
У результаті проведеного експерименту встановлено, що гіпермедійне інформаційне середовище навчання дозволяє: активізувати навчально-пізнавальну діяльність студентів завдяки концентрації їхньої уваги й організації цілеспрямованої діяльності; скоротити час вивчення теоретичного матеріалу; індивідуалізувати навчання, розвивати самостійність і самоконтроль; створити більш сприятливі психологічні умови для студентів під час проведення контрольних заходів.
Доведено, що гіпермедійне представлення інформації, забезпечення її візуалізації і вербалізації, можливість самостійного вибору шляху переміщення за складно структурованим текстом сприяє кращому розумінню і засвоєнню навчального матеріалу.
|