М29 |
Мартюшева, О. О. Екологія ластівок (Hirundinidae) в Україні (міграції, щільність та просторовий розподіл) [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. біол. наук : 03.00.16 - екологія / Мартюшева Олександра Олексіївна ; Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – К., 2011. – 20 с.
У роботі встановлена сучасна загальна чисельність ластівок, що гаіздяться в Україні (модельний вид - ластівка сільська Hirundo rustica L.). Запропоновано оригінальний підхід до підрахунку щільності гніздової популяції ластівок на основі обліків на контрольних ділянках і проведена екстраполяція їх чисельності на території природно-кліматичних зон України, і Встановлено, що кількість гнізд сільської ластівки у різних географічних зонах у відносному вираженні чітко пов'язаний з індексом середньої кількості гнізд на один двір. Він виявився найнижчим у гірських районах, де в середньому складає 0,45; у лісовій зоні він дорівнює 1,58, степовій - 1,74. Найвищі показники цього індексу у лісостеповій зоні - 2,11 гнізда на один двір.
У результаті дослідження розподілу гнізд сільської ластівки за типом розміщення (на основі аналізу 16137 знайдених гнізд) було показано відмінності у розміщенні гнізд для різних областей, що пов'язано з особливостями традиційної місцевої архітектури та ведення дворового господарства. У цілому ж, сільські ластівки віддають перевагу помешканням з худобою (41,43%), а також охоче роблять гнізда під дахами різних будівель 34,11%).
У роботі відтворена загальна картина весняної та осінньої міграцій трьох видів ластівок, що гніздяться в Україні (ластівки сільської Hirundo rustica L., міської Delichon urbica L. та берегової Riparia riparia L.), у часово-просторовому плані та подані прогнози її подальших змін. З'ясовані шляхи, напрямки та терміни перельотів даних видів на території України за ЗО років, а також причини та тенденції їхніх змін.
|