|
Гураєвська, Н. П. Орнітофауна Маначинського гідрологічного заказнику загальнодержавного значення (Волочиський район Хмельницької області) [Текст] : дипломна робота / Н. П. Гураєвська ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. Д. В. Страшнюк. – Тернопіль, 2011.
У Маначинському гідрологічному заказнику (Волочиський район Хмельницької області) виявлено 31 вид водно-болотяних птахів, з яких гніздовими, перелітними та зимуючими є 7 видів, гніздовими та перелітними - 11 видів і 5 видів - перелітні. Досліджувані види належать до 8 рядів, 10 родин і 31 роду. Найбільша кількість досліджуваних видів належить до рядів Лелекоподібні та Гусеподібні - 7. Максимальна насиченість досліджуваного заказнику спостерігається птахами у березні-квітні під час прильоту, а найменша - взимку. При вивченні морфометричних параметрів гнізд норців встановлено, що найбільш мінливою у норця сірощокого є ширина гнізда (CV% =25,33), а його висота (CV%=4,83) та ширина лотка (CV%=5,68) майже не міняються. У той же час, у норця великого дуже мінливою є ширина гнізда, про що свідчить значення коефіцієнта варіації -- 44,80, менше змінюється його висота (CV%=12,60) та ширина лотка (CV%=16,91). Встановлено, що заповідний гідрологічний режим у даному заказнику забезпечує оптимальні умови для гніздування та розмноження птахів, тоді як дозвіл на полювання негативно відображається на чисельності їх популяцій.
Ключові слова : Маначинський гідрологічний заказник загальнодержавного значення, водно-болотяні птахи, особливості екології, гніздо, кладка, яйця.
|