О-23 |
Образцова, О. М. Лінійна організація висловлення в англійській, російській та українській мовах [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. д-ра філол. наук : 10.02.17 - порівняльно-історичне і типологічне мовознавство / Образцова Олена Михайлівна ; Донецький нац. ун-т. – Донецьк, 2011. – 36 с.
) в порівнюваних мовах на основі комплексного зіставного аналізу функціонування в них простого розповідного нееліптичного речення, його синтаксичної структури та семантики; виявляє причини, що зумовлюють спільність та відмінність - дію когнітивного, семантичного, мовних та комунікативно-прагматичного чинників ЛОВ; визначає ієрархію останніх.
Когнітивний і семантичний чинники зумовлюють спільність для зіставлюваних мов наборів структурних та смислорольових моделей базових речень, виявленої дослідженням кореляції між структурно-синтаксичними та смислорольовими моделями і граматичним значенням речень, відповідності структурно-синтаксичних моделей речення композиційно-мовленнєвим формам тексту (оповідь, опис, міркування). Мовно-специфічні відмінності ЛОВ детерміновані виявами семантико-лінгвістичних чинників. Комунікативно-прагматичний чинник на референцію до типу процесу і структурну модель висловлення не впливає, однак спричиняє варіативність у розташуванні частин висловлення з огляду на ступінь важливості інформації, з точки зору мовця.
|