М22 |
Мамутова, З. С. Навчання лексики кримськотатарської мови учнів 5-6 класів на основі лінгвокультурологічного підходу [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.02 - теорія та методика навчання (кримськотарська мова) / Мамутова Закія Суфіянівна ; Ін-т педагогіки НАПН України. – К., 2012. – 21 с.
У дисертації представлено систему методичної роботи над кримськотатарською етнокультурологічною лексикою в 5-6 класах шкіл із кримськотатарською мовою навчання. Багатонаціональний склад населення Криму сприяв створенню шкіл і класів, у яких вчаться діти різних національностей. Навчання в цих класах здійснюється кримськотатарською, українською, російською мовами, і в кожному з цих типів шкіл навчаються кримські татари.
Дослідження присвячене проблемам навчання лексики кримськотатарської мови учнів 5-6 класів на засадах лінгвокультурологічного підходу. У дисертації представлено аналіз стану проблеми в науково-методичній і психолого-педагогічній літературі, а також реальній шкільній практиці. Пізнання етнокультурологічних традицій у навчанні лексикології має велике значення у вихованні сучасної особистості, тому необхідно було розробити методику навчання лексики кримськотатарської мови учнів 5-6 класів на основі лінгвокультурологічного підходу. Сучасна кримськотатарська моваявляє собою оригінальну мову, сформовану з кількох близьких діалектів, які володіють багатим лексичним фондом. У роботі здійснено відбір кримськотатарських етнолексем і аналіз їх основного лексичного, символічного й фонового значень. Оволодіння етнокультурологічними одиницями необхідне для організації роботи з етнолексемами в зіставленні з українськими і російськими. Національно-культурний компонент чітко простежується в будь-якій мові - у його лексиці, фразеології, синтаксисі. Тому в навчанні мови, необхідно виявляти її національне коріння, способи побудови й звучання.
|