|
Семелюк, Р. М. Мала проза Дж. Джойса і А. П. Чехова: типологія поетики [Текст] : дис. ... канд. філол. наук : 10.01.05 - порівняльне літературознавство / Семелюк Роман Миколайович ; Кам'янець-Подільський нац. ун-т ім. І. Огієнка; наук. кер. О. В. Кеба. – Кам'янець-Подільський, 2011. – 214 с. – [+Електронний варіант]. – Бібліогр.: с. 194-214.
Дослідження присвячено з'ясування типологічних відповідників у поетиці малої прози А.П. Чехова і Дж. Джойса. Виявлено, що для обох авторів типологічно подібним є зниження фабульно-подієвої гостроти, авторське невтручання в розвиток подій, їх розчинення в повсякденному потоці життя, відсутність відкритого мотивування поведінки героїв, прямих причинно-наслідкових зв'язків у сюжетному розвитку. Охарактеризовано типологічні паралелі у наратологічних стратегіях авторів, що визначаються динамічним співвідношенням між подією розповідання та розказаною подією, референтною та комунікативною ситуацією. Вказано на смислопороджувальний ефект такого співвідношення і його роль у проясненні неочевидних світоглядно-моральних змін, що відбуваються з персонажами і розповідачем. З'ясовано, що на мовностильовому рівні для обох авторів сутнісною є дифузія авторського і персонажного мовлення і драматизація розповіді шляхом підвищення змістово-структурної' ролі діалогу. Охарактеризовано роль предметного світу в художніх системах обох письменників, принцип символізації деталі як засобу створення підтексту і прийоми музикальної організації тексту.
Ключові слова: мала проза, жанр, сюжет, композиція, хронотоп, наратор, персонаж, деталь, символ, епіфанія, музикальна організація тексту.
|