К91 |
Кунашенко, О. В. Формування культури спілкування майбутніх менеджерів аграрного профілю в умовах навчально-виховного середовища університету [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти / Кунашенко Олена Вікторівна ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – К., 2012. – 20 с.
У дисертації представлено теоретичні основи формування культури спілкування і запропоновано методику і практичне вирішення актуальної проблеми культури спілкування майбутніх менеджерів аграрного профілю в умовах навчально-виховного середовища університету.
Доведено, що досвід становлення культури спілкування протягом історичного етапу, починаючи з доби Київської Русі, має вагомий вплив на становлення норм літературної мови, формування культурного середовища українців і своєрідність мовно-мовленнєвого вираження.
У результаті термінологічного та ретроспективного аналізу обгрунтовано поняття "культура спілкування", що становить стрижень дисертаційної роботи. Психолого-педагогічні, комунікативні та культурологічні основи знань норм
культури мовлення становлять зміст формування культури спілкування майбутніх менеджерів. Проаналізовано і систематизовано діяльність студентів в умовах навчально-виховного середовища університету. До її складових віднесено: випрацювання у студентів уміння самоконтролю під час спілкування; уміння адаптуватися та виявляти стійкість у груповій взаємодії; уміння виявляти особистісні проблеми у діяльності групи; набуття навичок моделювання мовленнєвого висловлювання думки; уміння перекладати текст з російської мови, уникаючи негативних наслідків білінгвізму; знання і уміння оперувати професійним словниковим запасом; надання можливості набути студентам етико-комунікативних умінь (емпатійне ставлення до співрозмовника під час спілкування); уміння дотримувати офіційно-ділового стилю спілкування у процесі комунікації, а також розвиток творчих здібностей студентів.
Обґрунтовано зміст підготовки майбутнього менеджера до комунікативного взаємозв'язку, який реалізовано на практиці в навчально-виховному середовищі університету за допомогою визначених педагогічних умов.
Запропоновано комплекс критеріїв (педагогічне, комунікативне, культурологічне забезпечення професійної діяльності майбутніх менеджерів) і показників сформованості культури спілкування майбутніх менеджерів аграрного профілю та відповідних їх рівнів (високий, достатній, середній, низький).
Розроблено та експериментально перевірено модель формування культури спілкування майбутніх менеджерів, що включає теоретичний, практичний і діагностичний компоненти. Процес формування культури спілкування реалізується на чотирьох взаємопов'язаних етапах - аналітико-пошуковому, аналітико-констатувальному, формувально-узагальнюючому, результативному.
Ефективність запропонованої моделі формування культури спілкування майбутніх менеджерів доведено експериментально. Основні результати впроваджено у навчальний процес окремих вищих навчальних закладів.
|