Ш87 |
Штангей, С. В. Професійна підготовка майбутніх агрономів на засадах компетентісного підходу [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти / Штангей Світлана Василівна ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – Київ, 2012. – 20 с.
Дисертаційне дослідження присвячено проблемі підготовки майбутніх агрономів до професійної діяльності на засадах компетентнісного підходу.
Вища аграрна освіта і аграрні підприємства різних типів, взаємодіючи, збагачують одне одного. Сільськогосподарське виробництво вносить у вищу освіту прагнення працювати ефективно та цілеспрямовано. Так, вищі аграрні навчальні заклади намагаються постійно поліпшувати свою роботу, залучати до викладацької та наукової діяльності найкращих фахівців, застосовувати новітні технології та засоби на-вчання. У свою чергу, вища аграрна освіта збагачує світ виробництва новими знаннями, результатами фундаментальних і прикладних наукових досліджень, гуманістичними ідеями.
Головним чинником формування професійного мислення, творчої активності, високої моральності стає якість аграрної освіти як співвідношення результату до мети. Підвищення якості підготовки майбутнього фахівця передбачає індивідуалізацію навчального процесу з урахуванням особистіших якостей студента і мінливого характеру сучасного ринку праці.
Компетенція, в порівнянні з поняттями "знання, вміння, навички", розглядається нами як складова частина особистості, що грунтується на цінностях, спрямованості, знаннях, досвіді, потребах як під час навчання, так і за його межами та полягає у мобілізації отриманих знань, досвіду, діяльнісних відносин у конкретній ситуації для виконання професійних завдань.
Виявлено критерії (мотиваційний, пізнавальний, діяльнісний) з відповідними показниками та рівні (репродуктивний, рецептивно-продуктивний, продуктивний, конструктивно-продуктивний) сформованості професійної компетентності майбутніх агрономів.
У процесі дослідження визначено і теоретично обгрунтовано педагогічні умови (урахування особливостей професійної діяльності у підготовці майбутнього агронома; спрямування навчально-виховного процесу на формування професійної компетентності агронома; формування професійно значущих якостей особистості майбутнього агронома), що сприяють реалізації компетентнісного підходу до професійної підготовки майбутніх агрономів з урахуванням виявлених рівнів.
Експериментальне дослідження здійснювалось у два етапи (констатувальний і формувальний). Останній складався з чотирьох підетапів: підготовчий; операційио-діяльнісний; контрольно-коригувальний, узагальнювальний. Дослідження тривало з 2007 до 2012 року і охоплювало 971 особу.
Розроблено модель професійної підготовки майбутніх агрономів на засадах компетентнісного підходу. Експериментальні дані підтвердили результативність запропонованої моделі.
|