Д56 |
Добровольська, С. Я. Ретроспективно-географічні особливості заселення і поселенської організації каньйонної долини Дністра [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. геогр. наук : 11.00.02 - економічна та соціальна географія / Добровольська Світлана Ярославівна ; Чернівецький нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. – Чернівці, 2013. – 20 с.
Розглядаються теоретико-прикладні аспекти ретроспективно-географічного дослідження заселення у каньйонній долині Дністра. Окреслені межі останньої та встановлена величина її території і сучасний поселенський склад. Виявлені ретроспективно-географічні особливості суспільно-географічних процесів заселення регіону. З'ясована часова динаміка залюднення каньйону археологічними культурами.
Здійснений аналіз часово-просторових особливостей утворення поселень та формування їхньої мережі у межах каньйонної долини Дністра. Зосереджена увага на утворенні населених пунктів за часовими етапами (від І - палеоліту до XIX - останнього XX ст.). За тими ж етапами розглянуті хорологічно-хронологічні відмінності складання поселенської мережі (у межах КДД та у розрізі адміністративних територій, її ліво- та правобережжя і частин - верхньої, середньої, нижньої).
На землях всієї КДД, її лівого і правого берегів, адміністративних областей і районів, що утворюють територію регіону вишукування, досліджені причинно-наслідкові зв'язки розташування всіх населених пунктів, поселень із археологічними культурами та без них за їхніми абсолютними і відносними висотами.
Встановлена територіальна структура часової динаміки населених пунктів, зокрема виокремлено 116 первісних територіальних структур (ПТС) під час етапів формування поселенської мережі. Запропонована просторова організація ретроспективно-сучасного поселенсько-демографічного устрою КДД - 32 поселенські територіальні одиниці.
|