Б61 |
Білецька, О. В. Іменникові трикомпозити в середньоверхньонімецькій і сучасній німецькій мовах [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. філол. наук : 10.02.04 - германські мови / Білецька Олена Всеволодівна ; Донецький нац. ун-т. – Донецьк, 2013. – 21 с.
Дисертація присвячена комплексному дослідженню іменникових трикомпозитів у двох часових періодах на матеріалі лексикографічних джерел. Систематизовано лексемний склад детермінативних іменникових трикомпозитів у кожному з мовно-часових зрізів. Установлено їхні структурні та семантичні особливості.
Проаналізовано специфіку внутрішньої організації іменникових трикомпозитів з огляду на комплексний характер одного з БС, морфемний склад конституентів, закономірності появи з'єднувального елемента.
У дисертації здійснено семантичну класифікацію свн. і нвн. іменникових трикомпозитів із використанням методики, розробленої для інтерпретації складних слів за допомогою ФТ. Досліджено закономірності сполучуваності ЛСВ у складі іменникових композитів і доведено, що порівняно з їхніми БС трикомпонентні іменники проявляють тенденцію до моносемності, а це сприяє їхній термінологізації та спеціалізації на науково-фахових текстах. Структурно-семантична класифікація виявила домінування конкретних іменників на позначення окремих предметів, які здебільшого компонуються не тільки між собою, але і з іншими структурно-семантичішми класами іменників. Останні обмежені не тільки кількісно, але й у своїх комбінаторних можливостях. Створена тематична класифікація засвідчила багату палітру предметних рядів, позначуваних іменниковими трикомпозитами, які відтворюють таку сферу, як "людина та навколишній світ". Саме цей семантичний простір є спільним для досліджуваних часових періодів. Специфічною сферою для нвн. мови є галузева лексика.
|