Н62 |
Нікішина, Т. І. Засоби вербалізації концепту СВОБОДА в політичному дискурсі Великої Британії, України, Франції початку ХХІ століття [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. філол. наук : 10.02.15 - загальне мовознавство / Нікішина Оксана Василівна ; Донецький нац. ун-т. – Донецьк, 2013. – 20 с.
Дисертація присвячена аналізу засобів репрезентації лінгвокультурних концептів як способів вербалізації ментальних утворень СВОБОДА, FREEDOM, LIBERTE в британському, українському, французькому політичних дискурсах. Концепт у лінгвістичному плані визначений як одиниця мисленнєвої діяльності у свідомості індивіда, яка відбиває культурну, соціальну, смислову реальність та вербалізується мовними засобами. Політичний дискурс трактовано як особливий вид комунікативної діяльності, заснований на суспільних відносинах у сфері політики, який характеризується атональністю (боротьба та утримання влади), ідеологічністю (пропагування власних інтересів), багатожанровістю (різноманіття видів політичної діяльності - від агітаційної листівки до роботи Верховної Ради) та маніпулятивним впливом на свідомість реципієнта.
Встановлено основні етапи наповнення смислової структури концептів СВОБОДА, FREEDOM, LIBERTE, проаналізовано зміст концептів в трьох мовах та сконструйовано лексичні поля шляхом виділення їх концептуальних шарів. Розглянуто екстралінгвальні фактори формування концептів СВОБОДА, FREEDOM, LIBERTE на основі політичної ситуації Великої Британії, України, Франції, визначено специфіку засобів мовного репрезентування концептів СВОБОДА, FREEDOM, LIBERTE в політичних дискурсах Великої Британії, України, Франції початку XXI століття. Доведено, що концептам СВОБОДА, FREEDOM, LIBERTE, актуалізованим у межах політичного дискурсу, притаманні всі показники для ефективного маніпулювання суспільною свідомістю: ціннісні компоненти концептів, наповнення образними метафоричними репрезентаціями. Виконане дослідження мовних засобів, які об'єктивують концепти СВОБОДА, FREEDOM, LIBERTE в політичних дискурсах Великої Британії, України, Франції, засвідчує високий ступінь значимості цих концептів для свідомості носіїв мови, демонструє складний характер їх багатокомпонентних структур і доводить, що концепти СВОБОДА, FREEDOM, LIBERTE займають важливе місце в англійській, українській, французькій концептосфері.
|