|
Стешин, І. О. Художнє втілення феміністичної ідеї в найновішій британській і українській прозі (А. Картер, О. Забужко) [Текст] : дис. ... канд. філол. наук : 10.01.05 - порівняльне літературознавство / Стешин Інеса Олександрівна ; Тернопільський нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка ; наук. кер. О. М. Веретюк. – Тернопіль, 2002. – 190 с. – [+ Електронний варіант]. – Бібліогр.:с. 174-190.
Дисертацію присвячено порівняльному аналізу творчості сучасної британської письменниці Анжели Картер і сучасної української письменниці Оксани Забужко. Дається характеристика розвитку жіночого руху в Україні, розвитку феміністичних рухів у країнах Західної Європи та США в соціо-культурному контексті українського та британського фемінізму. З метою показати контекст виникнення творів вищезгаданих письменниць простежується генеза українського та британського жіночого письменства, визначається місце О.Забужко та А.Картер в цьому процесі.
Здійснено типологічний порівняльний аналіз вибраних творів А.Картер і О.Забужко; розкривається феміністичне навантаження їх творів, зображення жіночої тілесності, сексуальності, еротизму. Зазначається, що спільною рисою, характерною для творів вищезгаданих письменниць, є їх феміністична проблематика, зображення жінки в якості центрального об'єкта. Британська письменниця робить це за допомогою широкого використання постмодерністської інтертекстуальності, що супроводжується гротеском, імітацією, грою, ускладненою символікою, відходу в нереальний світ сюрреалістичних перетворень жінок у міфолого-фантастичних героїв. У текстах української письменниці двобій чоловічого та жіночого первнів розгортається на фоні національного виродження , історія нещасного коханняпоетеси
й художника стає невід'ємною часткою загальноукраїнського життя. Вказується на різні художні шляхи реалізації образу жінки в творах письменниць, що виявилося в мові, стилістиці, стилізації.
Ключові слова: фемінізм, феміністичний рух, феміністична літературна критика, жіноче письменство, інтертекстуальність.
|