З-24 |
Залужна, О. О. Приватні дієслова в англійській та українській мовах [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. філол. наук : 10.02.17 - порівняльно-історичне і типологічне мовознавство / Залужна Ольга Олексіївна ; Донецький нац. ун-т. – Донецьк, 2014. – 21 с.
Дисертацію присвячено зіставному дослідженню привативних дієслів (ГІД) у сучасній англійській та українській мовах (to cut off / відрізати, to steal / красти). На основі опрацьованих критеріїв добору матеріалу укладено корпус ПД в обох досліджуваних мовах. Створено модель зіставного опису семантики ПД в неблизькоспоріднених мовах, яка зокрема враховує актантну структуру, словотвірну будову і стилістичну маркованість досліджуваних лексичних одиниць.
Запропонована класифікація ПД виконана з урахуванням предикатної та аргументної інформації. Простежено взаємозв'язок між стилістичною маркованістю ПД у зіставлюваних мовах та їх належністю до певних лексико-семантичних груп. Виявлено найбільш продуктивні моделі словотворення ПД англійської та української мов та типові смисли, які вони виражають. Проаналізовано особливості актантної структури ПД, установлено співвідношення між їхньою семантикою і морфологічною будовою та заповненням позицій суб'єкта й об'єкта посесивності в реченні.
Виявлено спільне та відмінне в семантиці ГІД, їхній словотвірній будові, стилістичній маркованості та фушаціонуванні у мовленні. Привативна семантика в дієсловах англійської та української мов демонструє більше спільного, ніж відмінного (базові семантичні типи, підтипи, групи та підгрупи значною мірою збігаються), що свідчить про ізоморфізм двох зіставлюваних мов у плані вираження привативних значень. Диференційні риси ПД в англійській та українській мовах стосуються переважно продуктивності семантичних типів (підтипів, груп, підгруп), лакуни зафіксовано винятково в межах окремих підгруп.
|