|
Данилків, М. Б. Успішність і персективи інтродукції видів роду Photinia Lindl. в Правобережному Лісостепу України [Текст] : дипломна робота / М. Б. Данилків ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. Р. Л. Яворівський. – Тернопіль, 2014.
Дипломна робота присвячена встановленню успішності інтродукції видів роду Photinia, які зростають у колекції дендрарію Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України, з метою виявлення в межах роду нових видів, перспективних для інтродукції в Правобережний Лісостеп України. Для цього було проаналізовано систематичне положення та філогенетичні зв'язки роду Photinia, проведено порівняльний аналіз ґрунтово-кліматичних умов природних ареалів з відповідними умовами Правобережного Лісостепу України, а також встановлено особливості сезонного ритму росту і розвитку, та зимостійкість і посухостійкість P. villosa та її форми P. v. ?Laevis?.
Виявлено, що P. villosa добре адаптувалася до нових умов вторинного ареалу. Для її рослин характерний високий рівень адаптації - IV та повна акліматизація - 100 %, а згідно проведеної оцінки життєздатності випливає, що P. villosa слід віднести до першої групи перспективності подальшої інтродукції в умовах Правобережного Лісостепу України. Опираючись на результати дослідження, для первинного інтродукційного випробування в умовах Правобережного Лісостепу України рекомендовано 19 нових видів з роду Photinia.
На основі аналізу сезонної та комплексної декоративності, встановлено, що усі представники роду Photinia є високо декоративними рослинами і заслуговують на значно ширше використання в озелененні (в солітерних чи групових посадках, композиціях з іншими деревами або кущами, пурпуролистими та пістряволистими формами).
Ключові слова: Photinia, інтродукція, адаптація, декоративність, Правобережний Лісостеп України
|