|
Бойко, Н. І. Вплив побутових забруднювачів стічних вод на метаддепонувальні протеїни металотіонеїни у тканинах молюска Unio tumidus [Текст] : дипломна робота / Н. І. Бойко ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. О. Б. Столяр. – Тернопіль, 2014.
Метою роботи було виявити вплив новітніх забруднювачів стічних вод фармакологічного препарату ібупрофену, косметичного засобу триклозану та гормону естрону у екологічно реальних концентраціях (100 нг/л, 500 нг/л, 100 нг/л відповідно) на стан металотіонеїнів двостулкового молюска Unio tumidus та порівняти із їх станом за умов природного спонтанного забруднення. Встановлено, що спільними проявами дії чинників є збільшення вмісту метал (переважно цинк)-депонувальної форми металотіонеїнів. Вміст вільних тіолів у складі металотінеїнів зменшується узгоджено із зменшенням вмісту продуктів перекисного окиснення ліпідів за впливу експериментальних чинників. Вплив ібупрофену та триклозану приводить до активації глутатіонтрансферази. Встановлено ксеноестрогенний ефект триклозану та природного забруднення та взаємозв'язок між вмістом металотіонеїну у травній залозі та вітелогенін-подібних білків у гонадах. Пропонується оцінювати ефективність очистки стічних вод на основі дисбалансу вмісту металодепонувальної форми та вільних тіолів у складі металотіонеїнів та стан хронічного забруднення за пригніченням функцій металотіонеїнів Uniotumidus.
Ключові слова: двостулковий молюск, ібупрофен, триклозан, естрон, металотіонеїни, цинк, гормональні розлади, цитогенотоксичнсть.
|