П27 |
Передерій, С. М. Детектив 20–30-х років ХХ століття в американській та українській літературах: типологічні подібності, художні особливості [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. філол. наук : 10.01.05 - порівняльне літературознавство / Передерій Сергій Миколайович ; Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – К., 2012. – 19 с.
У дисертації вперше досліджено типологічні подібності й художні особливості жанрових різновидів детективу на матеріалі американської та української літератур 20-30-х років XX ст. З'ясовано причини та передумови зародження детективу в американській і українській літературах, основні етапи його еволюції, висвітлено способи поєднання реалістичної спрямованості твору з прагматичним аспектом, узагальнено й систематизовано теоретичний матеріал, пов'язаний із розвитком жанрової парадигми. засвідчили: природа, способи мислення головного персонажа-детектива вимагали активного "вторгнення" в життєвий процес, спрямовували його вольові, духовні, інтелектуальні та фізичні зусилля на "виправлення" недосконалого світу. Вони не лише не заперечували, а й утверджували та поширювали окремі принципи американського прагматизму початку XX ст.
Аналіз детективних та пригодницьких творів української літератури цього періоду (В. Винниченка, Д. Бузька, М. Йогансена, Ю. Смолича) дає підстави стверджувати, що неповторне жанрове розмаїття української прози обраного періоду з сюжетними елементами детективу стало ще одним джерелом формування майбутніх магістральних напрямів українського літературного процесу, захисного механізму від нівелюючого тотального впливу принципів соцреалізму.
|