Т56 |
Томенко, М. Г. Ідеї української народної педагогіки у творчій спадщині Ф. К. Вовка (1847–1918 рр.) [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.01 - загальна педагогіка та історія педагогіки / Томенко Марина Григорівна ; Ін-т пед. освіти і освіти дорослих НАПН України. – Київ, 2015. – 20 с.
У дослідженні схарактеризовано творчу спадщину Ф. Вовка в контексті становлення і розвитку української народної педагогіки кінця ХІХ - початку XX ст. Показано, що еволюція науково-педагогічної і просвітницької діяльності Ф. Вовка відбувалася під впливом західноєвропейського антропологічного вчення, філософії позитивізму, теорії соціального конфлікту, європейського раціоналізму, німецької політичної історіографії, а також зазнала змін завдяки ідеям народників та активної участі у громадівському русі.
Теоретично обгрунтовано періодизацію життєвого шляху Ф. Вовка, ідейно-соціальні і культурницькі засади його науково-педагогічної і просвітницької діяльності. Характеристику кожного з періодів подано з урахуванням надбань Ф. Вовка і тих утруднень, що виникали у процесі його життєдіяльності. Критеріями для виокремлення періодів слугували історико-соціальні умови життєдіяльності, зміни основних орієнтирів діяльності і місця проживання, науково-педагогічні пріоритети і захоплення, еволюція поглядів і формування науково-педагогічної позиції вченого.
Проведено аналіз особистого підходу Ф. Вовка до культурно-антропологічної історії української народної педагогіки. Увагу акцентовано на матеріалах з української народної педагогіки, де просвітником розкрито ідеї розумового виховання молодого покоління, його підготовки до подружнього життя у весільній обрядовості та народних іграх, а також звичаях і традиціях українського народу щодо вшанування пам'яті предків. Визначено шляхи творчого використання прогресивних ідей Ф. Вовка в сучасних умовах відродження національної виховної традиції.
|