С81 |
Столярчук, О. В. Молодіжний сленг: функціональний, лексико-семантичний та структурний аспекти (на матеріалі англійської, німецької, української та російської мов) [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. філол. наук : 10.02.15 - загальне мовознавство / Столярчук Ольга Володимирівна ; Південноукраїнський нац. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського. – Одеса, 2015. – 21 с.
Дисертацію присвячено зіставному дослідженню функціонального, лексико-семантичного та структурного аспектів молодіжного сленгу англійської, німецької, української та російської мов.
У роботі сформульовано основні характеристики та тенденції англійського, німецького, українського та російського молодіжних сленгів. Одиницею дослідження було взято семему, яка представляє лексико-семантичиий варіант багатозначного молодіжного сленгізму. Результати дисертаційної роботи базуються на практичному матеріалі, який був зібраний методом суцільної вибірки з лексикографічних джерел англійського, німецького, українського та російського молодіжного сленгів, Інтернет-сайтів, пісень і телепередач. Загальна кількість досліджуваного матеріалу склала по 2000 одиниць з англійської та російської мов і по1800 з німецької та української.
У дослідженні визначено місце сленгу в системі мови. Описано взаємовідносини молодіжного сленгу та літературної норми та їх вплив один на одного. Розглянуто етимологію терміна "сленг", а молодіжний сленг охарактеризований як різновид соціолекту, який відрізняється від жаргону або арго по ряду ознак. Також описано молодіжний сленг як вербальну ознаку молодіжних субкультур.
У дослідженні проаналізовано фушацонааьний аспект молодіжної мови. Розглянуто особливості входження молодіжних сленгізмів у відповідні літературні мови. Виділено та проаналізовано такі сфери функціонування молодіжного сленгу англійської, німецької, української та російської мов, як шкільний та студентський сленг, сленги музичних, спортивних та арт-субкультур, а також мови Інтернет-сшльнот. Вивчено формк прояву молодіжного соціолекту (усна, письмова та Нетспік як нова форма мовлення). Визначено характерні ознаки усного та писемного мовлення, які властиві Нетспік, що не дозволяє віднести його до жодної з існуючих форм. Здійснено лексико-семантичний розподіл сленгової лексики англійської, німецької, української та російської мов за лексико-семантичними полями, мікрополями та лексико-семантичними групами. Проведено порівняльну характеристику молодіжного сленгу за семантичним параметром. Вивчено джерела запозичення молодіжних сленгізмів: іншомовні (запозичення з інших мов) та внутрішньомовні (з жаргонів, діалектів, розмовної мови, а також художньої літератури та ЗМІ).
Здійснено аналіз шляхів поповнення і способів словотворення в англійському, німецькому, українському та російському молодіжному сленгах. У дослідженні також описані і зіставлені основні тенденції словотвору (скорочення, абревіатури та ерративи) їнтернет-сленгу як одного з найбільш прогресивних сфер функціонування молодіжного сленгу англійської, німецької, української та російської мов. Проведена класифікація ерративів і проілюстровані особливості їх утворення та розповсюдження на прикладах з англійського, німецького, українського та російського молодіжних інтернет-сленгів.
|