С36 |
Силко, Є. М. Ідея єдності людини і природи в українській педагогічній думці (друга половина ХІХ - початок ХХ століття) [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.01 - загальна педагогіка та історія педагогіки / Силко Євген Миколайович ; Чернігівський нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. – Чернігів, 2015. – 20 с.
Дисертаційне дослідження присвячене цілісному історико-педагогічному аналізу ідеї єдності людини і природи в українській педагогічній думці другої половини XIX - початку XX ст. Проведено аналіз категорійно-поняттєвого апарату та методологічних засад дослідження. Проаналізовано та узагальнено філософські, психолого-педагогічні погляди на питання взаємодії людини і природи як в історико-філософському аспекті, так і в умовах сучасних реаліях розвитку суспільства та освіти.
На підставі ретроспективного системного аналізу виявлено вплив подій соціально-просвітницького ренесансу другої половини XIX ст. на генезу ідеї єдності людини і природи.
Досліджено етнопедагогічні основи ідеї єдності людини і природи в контексті природоцентризму народної педагогіки; здійснений аналіз зразків усної народної творчості (прислів'я, приказки, загадки, замовляння тощо) в працях вітчизняних етнографів та фольклористів відповідного періоду.
На основі опрацьованих праць відомих українських педагогів, архівних джерел, нормативних документів, матеріалів періодичної преси досліджуються основні аспекти проблеми єдності людини і природи в контексті гармонійного розвитку особистості учня.
|