О-66 |
Орлова, О. П. Формування культури українського діалогічного мовлення студентів нефілологічних спеціальностей [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.02 - теорія і методика навчання (українська мова) / Орлова Оксана Петрівна ; Тернопільський нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. – Тернопіль, 2015. – 20 с.
Роботу присвячено дослідженню проблеми формування у студентів нефілологічних спеціальностей культури українського діалогічного мовлення (КУДМ) у процесі засвоєння курсу української мови (за професійним спрямуванням) (УМПС).
У роботі висвітлено теоретичні особливості методики формування КУДМ; окреслено критерії та рівні оцінювання засвоєних знань і сформованих умінь, проведено аналіз чинної програми і підручників з УМПС, констатувальний зріз, результати яких переконали у потребі створення експериментальної методики формування КУДМ у студентів-нефілологів та перевірки її ефективності.
Розроблено експериментальну методику формування КУДМ у студентів- нефілологів: запропоновано фрагменти лекційного курсу з матеріалом про мовно-комунікативні і культуромовні аспекти українського діалогічного мовлення, практичні заняття, систему вправ (мовно-мовленнєвих, умовно- мовленнєвих і власне мовленнєвих), спецкурс і спецсемінар із культури діалогування, загальновідомі та інноваційні методи, прийоми і засоби навчання.
Створено модель формування КУДМ, яка висвітлює компоненти експериментальної роботи над засвоєнням теоретичного матеріалу із проблеми, виробленням умінь і навичок продукування діалогічних висловлювань із дотриманням культури мовлення і мовленнєвого етикету у професійних ситуаціях.
Ефективність запропонованої методики доведено за результатами контрольного зрізу педагогічного експерименту.
Ключові слова: культура українського діалогічного мовлення, слухання, говоріння, показники мовленнєвої культури, мовленнєвий етикет, система комунікативних вправ, досягнення комунікативної мети
|