|
Освіцімська, Л. І. Дискурсивна модерністська практика П. Карманського та С. Твердохліба [Текст] : магістерська робота / Л. І. Освіцімська ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, філол. ф-т ; наук. кер. М. П. Ткачук. – Тернопіль, 2015.
У магістерському дослідженні розглядаються модерністські тенденції в поезії "Молодої Музи", що виявляються на різних рівнях художньої образності. Аналіз поетичних текстів "молодомузівців" доводить стилістичний еклектизм їх творчості, виражений у співіснуванні рис символізму, декадансу, імпресіонізму, неоромантизму, елементів преекспресіонізму і застосуванні широкої гами властивих їм стилістичних прийомів: музичність строф, звуконаслідування та гра звуками, символічні образи та символіка кольору; яскравість вражень, контрастність образів, мотивів та пейзажів як результат впливу преекспресіонізму; психологічні та філософські пейзажі з їх ідеєю мінливості, фрагментарним змалюванням світу та ліризацією почуттів; використання рослинного декору, вживання екзотизмів та змалювання екзотичних пейзажів. Особливу увагу зосереджено на систематизації поетичних мотивів творчості П. Карманського та С. Твердохліба, основним емоційним маркером творчості якихє декаданс. Проаналізувано знакові образи-символи як стильові домінанти творчості П. Карманського. Визначено, що символічний континуум декадентської образності у творчості "молодомузівців" утворюють образи суму, туги, плачу, сліз, меркнучих метеорів, тривожного дзвону, зловісного чорного птаха та чорних коней, чорного метелика, опалого листя, розірваної струни, руїн, тіні, а також образи та символи, семантика яких пов'язана з поняттям смерті. Також у дослідженні здійснено спробу простежити типологічні збіги у творчості П. Карманського та Ш. Бодлера, О. Блока, П. Тичини.
Ключoвi слoвa : модернізм, наратив, "молодомузівці", символізм, декаданс, імпресіонізм, преекспресіонізм, символ, образ, архетип, поетика, символіка кольору, інтертекстуальність.
|