|
Мартинів, В. П. Підвищення енергоефективності транспортних сервісних структур за допомогою когенераційних установок [Текст] : дипломна робота / В. П. Мартинів ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, інж.-пед.ф-т ; наук. кер. В. С. Федорейко. – Тернопіль, 2015.
Дана робота присвячена проблемі підвищення ефективності енергозберігаючих технологій.
На сьогоднішній день перспективним є рекуперація електроенергії з відпрацьованого тепла та одержання холоду з електричного струму. Такі перетворення енергії відбуваються за допомогою термоелектричних явищ - ефекту Зеебека, явище перетворення тепла і холоду в електричний струм, а також ефекту Пельтьє, процес нагрівання та охолодження з допомогою струму. Термоелектрична генерація є одним із перспективних, а в деяких випадках єдино доступним джерелом перетворення теплової енергії в електричну.
Також, термоелектричні перетворювачі енергії мають ряд привабливих властивостей серед них:
ў відсутність рухомих частин
ў можливість функціонування без обслуговування
ў практично необмежений ресурс роботи
ў стійкість до екстремальних навантажень
ў робота в широкому діапазоні температурних режимів від -50 одо 500 оС.
Такі особливості термоелектричних джерел енергії забезпечили їх успішне використання в першу чергу на транспорті.
Необхідно відмітити, що екологічний та економічний зиск від впровадження таких матеріалів важко переоцінити: вони дозволяють безпечно для навколишнього середовища генерувати електроенергію із теплових втрат двигунів внутрішнього згорання, що дасть змогу заощаджувати 20-25 % палива на транспортних засобах.
Матеріали дипломної роботи можуть бути використані для проведення лабораторних занять, самостійної роботи, чи під час дистанційного навчання.
Ключові слова: когенерація, теплофікація, термоелектрика, елемент Пельтьє, когенераційна установка, моделювання, імітаційне моделювання.
|