Т48 |
Ткаченко, О. М. Мистецька освіта в колегіумах Лівобережної України (ХVІІІ - початок ХІХ століття) [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.01 - загальна педагогіка та історія педагогіки / Ткаченко Олена Миколаївна ; Переяслав-Хмельницький держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди. – Переяслав–Хмельницький, 2015. – 22 с.
Дисертаційна робота присвячена історико-недагогічному аналізу процесів становлення та розвитку мистецької освіти в колегіумах Лівобережної України у
XVIII - на початку XlX ст. Уточнено сутність та зміст понять "мистецька освіта", "музична освіта", "художня освіта", "театральна освіта", виявлено особливості їх організації в колегіумах Лівобережної України досліджуваного періоду. На основі вивчення комплексу архівних джерел, історичних матеріалів, наукової літератури з'ясовано і проаналізовано соціальні та культурно-історичні передумови становлення мистецької освіти в колегіумах Лівобережної України (XVlIl - початок
XIX ст.).
Виявлено особливості змісту музичної, художньої та театральної освіти в досліджуваних навчальних закладах. Виявлено основні методи навчання мистецьких дисциплін у колегіумах: повторення музичного матеріалу з голосу вчителя та вивчення основ нотної грамоти (на уроках музики); копіювання (на уроках малювання); написання віршів, промов (на уроках поетики та риторики). Встановлено провідні форми організації мистецької освіти в досліджуваних навчальних закладах - урочні (урок-лекція, урок-диспут) та нозаурочні (шкільний театр, обов'язкова участь у церковному хорі, "весняні рекреації", "епетиції", "вакації", виготовлення та оздоблення декорацій для шкільного театру, тезчіб'яв, листів-панегіриків, "кужбушки", розмальовування хат тощо.
Виокремлено та схарактеризовано прогресивні ідеї історико-педагогічного досвіду організації мистецької освіти в колегіумах Лівобережної України у XVIII -на початку XiX ст.: ідея особистісноорієнтованого (індивідуального) підходу; ідея введення мистецького компоненту до змісту навчальних дисциплін (поетики, риторики); ідея створення всезагального хорового колективу навчального закладу; ідея проведення спільних "весняних рекреацій"; ідея використання календарно-обрядового фольклору у навчально-виховному процесі колегіумів. Результати дослідження впроваджено у зміст спецкурсу "Суміжні види мистецтва" для студентів педагогічного факультету спеціальності "Музичне мистецтво".
|