|
Артиш, О. М. Стан системи антиоксидантного захисту двостулкового молюска Unio tumidus за впливу наноформи оксиду цинку та супутніх чинників [Текст] : дипломна робота / О. М. Артиш ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. О. Б. Столяр. – Тернопіль, 2015.
Вивчали стан системи антиоксидантного захисту у двостулкових молюсків перлівниць Unio tumidus з чистої (К-група) місцевості та у лабораторних умовах протягом 14 діб за впливу на організм наноформи оксиду Цинку (ZnO, 3,12 мкмоль/л), йонів Zn2+ (Zn, 200 мкг/л, у вигляді ZnSO4) та за спільної дії підвищеної температури (25 oC, ZnO+t0) та тіокарбаматного препарату Татту (ZnO, 3,12 мкмоль/л + Татту, 91 мкг/л, ZnO+Tа).
Доведено, що присутність іонів Цинку або наноформи цинк оксиду у воді викликає активацію системи антиоксидантного захисту двостулкового молюска Unio tumidus. Встановлено, що за поєднаного впливу наночастинок Цинк оксиду із тепловим або прооксидантним чинниками здійснюється кумулятивний ефект, в результаті якого спостерігаються прооксидативні зміни, специфічні до природи додаткового несприятливого чинника.
На підставі отриманих даних про чутливість показників окисного стресу пропонується розробити рекомендації для оцінки токсичності водного середовища та ефективності технологій очистки стічних вод за інтегральним показником антиоксидантної системи двостулкового молюска Unio tumidus.
Ключові слова: двостулкові молюски, наночастинки, Цинк, пестициди, оксидативний стрес, тепловий стрес, активні форми кисню
|