|
Копаниця, Л. П. Металодепонувальна та апоптична активність у травній залозі двостулкового молюска Uniotumidus за спільної дії наноформидиоксиду титану та бісфенолу а водного середовища [Текст] : магістерська робота / Л. П. Копаниця ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. О. Б. Столяр. – Тернопіль, 2015.
Представлено результати порівняльного дослідження властивостей металотіонеїнів та характеристик апоптозу у травній залозі двостулкового молюска Uniotumidus за впливу найбільш актуальних новітніх забруднювачів водойм - наноформи титан (IV) оксиду та бісфенолу А. Встановлено неспецифічні ознаки стресу - створення дефіциту цинку та активацію лізосомальних чинників апоптозу. Встановлено такі специфічні ознаки впливу наноматеріалу як ушкодження лізосомальних мембранта бісфенолу А як генотоксична дія. Жоден з досліджуваних чинників не викликає експресії металотіонеїнів, визначеної за вмістом тіолових груп у протеїні, тоді як металодепонувальна здатність металотіонеїнів зростає за дії титановмісних сполук. Доведено, що вплив наноформидиоксиду титану не призводить до біодеградаціїбісфенолу А.
Металодепонувальна здатність металотіонеїнів, активність каспази-3 та стабільність лізосомальних мембран є чільними показниками, що дозволяють з високою точністю диференціювати групи за умов експозиції тварин в присутності новітніх забруднювачів.
Ключові слова: Двостулковий молюск Uniotumidus, наноматеріал, титан (IV) оксид, бісфенол А, токсичність, металотіонеїни, апоптоз, генотоксичність, цитотоксичність
|