Р60 |
Родіков, В. Г. Розвиток професійної компетентності саперів у процесі підвищення кваліфікації [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти / Родіков Володимир Геннадійович ; Нац. акад. Держ. прикорд. служби України ім. Б. Хмельницького. – Хмельницький, 2015. – 20 с.
Дисертацію присвячено дослідженню проблеми розвитку професійної компетентності саперів у процесі підвищення кваліфікації. Розкрито сутність професійної компетентності як інтегративної професійно значущої властивості, що охоплю с професійно важливі особистісні якості, емоційно-вольові характеристики, знання сапера про вибухонебезпечні предмети, вибухові речовини, засоби підриву, способи пошуку та знешкодження вибухонебезпечних предметів, сформованість умінь і навичок їх виявлення, класифікації та знищення, що дозволяє ефективно вирішувати завдання за штатно-посадовим призначенням.
Визначено критерії і показники, охарактеризовано рівні та стан розвиненості професійної компетентності саперів. Для розвитку професійної компетентності в саперів у процесі підвищення кваліфікації обгрунтовано та експериментально перевірено такі організаційно-педагогічні умови: підготовка викладацького (інструкторського) складу до розвитку професійної компетентності саперів у процесі підвищення кваліфікації; активізація пізнавальної діяльності слухачів пгляхом організації проблемного і контекстного навчання; моделювання підготовки саперів на компетентнішій основі з урахуванням міжнародних стандартів IMAS; налагодження суб'єкт-суб'єктної взаємодії учасників навчально-виховного процесу як основи для розвитку професійної компетентності сапера.
Розроблено структурно-функціональну модель розвитку професійної компетентності фахівці в-саперів у процесі підвищення кваліфікації, яка унаочнює взаємозв'язок між метою, завданнями та функціями цього процесу, розкриває методичну систему управлінської взаємодії, послідовність упровадження організаційно-педагогічних умов, а також форм, методів і засобів навчання, особливості діагностики та корегування процесу підготовки відповідно до прогнозованих і необхідних результатів.
За результатами дослідження розроблено методичні рекомендації командуванню та викладацькому (інструкторському) складу щодо розвитку професійної компетентності саперів у процесі підвищення кваліфікації.
|