Ш56 |
Шийка, Ю. І. Розвиток білінгвальної освіти у Канаді [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. пед. наук : 13.00.01 - загальна педагогіка та історія педагогіки / Шийка Юлія Іванівна ; Дрогобицький держ. пед. ун-т ім. І. Франка. – Дрогобич, 2016. – 20 с.
У дисертаційній роботі на основі проведення історико-педагогічного дослідження проаналізовано білінгвальну освіту як явище, характерне для полікультурного демократичного суспільства Канади, в основу розвитку якого покладено інтеграцію теорій і концепцій педагогіки, психології, соціології, історії, лінгвістики, психолінгвістики. Висвітлено економічні, психологічні, освітні, соціальні, кар'єрні та культурні чинники, які зумовлюють поширення і популяризацію білінгвальної освіти. Виявлено різноманіття типів білінгвізму, виокремлено переваги і недоліки двомовної освіти. На теоретичному рівні розглянуто основні моделі та форми білінгвальної освіти, їхні характеристики, особливості, відмінності між ними. Здійснено порівняльний аналіз білінгвальних та традиційних навчальних програм. Висвітлено специфіку навчальної програми імерсії та її різновидів, притаманних досвіду Канади, а також білінгвальної освіти спадщинних мов.
На основі дослідження історії становлення та розвитку державності Канади здійснено аналіз передумов, що сприяли поширенню білінгвізму та розвитку білінгвальної освіти у Канаді, серед яких охарактеризовані політичні, економічні, культурні, релігійні, мовні і соціальні. Представлено періодизацію розвитку білінгвальної освіти у Канаді та виокремлено такі його періоди: І період (1763 - 1867) - поширення білінгвізму та запровадження білінгвальної шкільної освіти; II період (1867 - 1969) - інтенсивної боротьби за збереження білінгвальної освіти; III період (1969 - 2014) - легалізації та екстенсивного поширення білінгвальної освіти. Визначено специфіку розвитку білінгвальної освіти у Канаді на початку XXI ст.
Охарактеризовано сучасну систему білінгвальної освіти досліджуваної країни, що охоплює освіту й розвиток у період раннього дитинства, шкільну та вищу освіту. Проаналізовано білінгвальні навчальні програми дошкільних, середніх загальноосвітніх і вищих навчальних закладів. Охарактеризовано становлення й розвиток білінгвальної освіти в Україні. На основі аналізу досвіду України та Канади з питання розвитку білінгвальної освіти обґрунтовано можливості використання прогресивних ідей канадського досвіду розвитку білінгвальної освіти у вітчизняному педагогічному просторі, а саме у культурній, економічній, соціальній, андрагогічно-організаційній, методичній, міжнародній сфері.
|