С79 |
Степура, Є. В. Ціннісно-смислові чинники прийняття рішень особистістю в умовах невизначеності [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. психол. наук : 19.00.01 - загальна психологія, історія психології / Степура Євгеній Вікторович ; Ін-т психології ім. Г. С. Костюка НАПН України. – Київ, 2016. – 19 с.
Здійснюється огляд класичних та сучасних досліджень, які показують зв'язок ціннісно-смислової сфери з процесами прийняття рішень, робиться спроба аналізу класифікацій виборів особистості.
Виявлено чіткі кореляції між компонентами ціннісно-смислової сфери та рішеннями, що їх приймають досліджувані. Перш за все, це позитивні зв'язки цінності освіченості з ефективною стратегією розв'язання задач, цінностей свободи та суспільного визнання з імпульсивною стратегією, цінності життєвої мудрості з обережною стратегією.
Виявлено вплив якостей, що вимірюються майже всіма шкалами тесту СЖО, на процеси прийняття рішень в умовах невизначеності. Вибір позитивної інтерпретації невизначених стимулів позитивно корелює з наявністю осмисленості в житті особи, натомість вибір їх нейтральної інтерпретації негативно корелює майже з усіма шкалами СЖО.
Факторний аналіз виявив додаткові аспекти зв'язку ціннісно-смислової сфери з процесами прийняття рішень. Так, вибір позитивної або негативної інтерпретації невизначених стимулів, а також використання ефективної або обережної стратегії прийняття рішень пов'язані з рівнем макіавеллізму особи.
Кластерний аналіз дав змогу розширити уявлення про ціннісне підґрунтя процесів прийняття рішень. Ефективна стратегія прийняття рішень у наших задачах виявилась пов'язаною з цінністю продуктивного життя, імпульсивна стратегія - із соціальною цінністю мати хороших та вірних друзів, обережна стратегія - з цінностями відповідальності та старанності. Вибір позитивної інтерпретації невизначених стимулів пов'язаний з цінностями розваг, високих запитів та нетерпимості до недоліків, негативної інтерпретації - з цінністю терпимості, нейтральної - з цінністю життєрадісності.
|