Г20 |
Гаркуша, О. П. Формування угруповань мікроводоростей на різних субстратах прибережної зони Чорного і Азовського морів [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. біол. наук : 03.00.17 - гідробіологія / Гаркуша Ольга Павлівна ; НАН України, Ін-т морської біології. – Одеса, 2016. – 21 с.
Дисертація присвячена вивченню формування угруповань мікроводоростей на різних субстратах прибережної зони Чорного і Азовського морів. Досліджені
особливості видового складу і кількісних показників мікроводоростей на рослинному (Еодорості-макрофіти, деревина), піщаному і кам'янистому субстраті. Встановлено, що головну роль у формуванні угруповань мікроводоростей на макрофітах грає сам субстрат з властивими йому певним темпом зростання, швидкістю метаболізму, прижиттєвим виділенням різного роду речовин, в порівнянні зі штучними субстратами, що імітують форму талому, де значний вплив здійснює глибина розташування, форма і рухливість субстрату у водному середовищі. Значення чисельності і біомаси мікроводоростей на водоростях-макрофітах були в тих самих межах, що і на деревинному (пластини з сосни і дуба) субстраті. Виявлені види мікроводоростей, які проявляли специфічність в заселенні деревини і водоростей-макрофітів.
Встановлено, що розподіл мікроводоростей піщаного пляжу залежить від горизонту піску і відстані від урізу води у бік суходолу. Максимальний кількісний розвиток мікроводоростей спостерігався в піску, відібраному в 10 та 15 м від лінії урізу. Порова (інтерстиціальна) вода піщаних пляжів здійснювала стимулюючий вплив на розвиток мікроводоростей псамону.
У лабораторних і природних умовах досліджена дія штормових викидів різного походження (водорості-макрофіти, зостера, мідії) на розвиток мікроводоростей піщаної і кам'янистої супраліторалі. Штормові викиди водоростей-макрофітів і мідій стимулювали розвиток мікроводоростей, викиди зостери здійснювали інгібуючий вплив.
|