А18 |
Августюк, М. М. Ілюзія знання в метакогнітивному моніторингу навчальної діяльності студентів ВНЗ [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. психол. наук : 19.00.07 - педагогічна та вікова психологія / Августюк Марія Миколаївна ; Нац. ун-т "Острозька академія". – Острог, 2016. – 20 с.
Дисертаційне дослідження присвячене вивченню ілюзії знання в метакогнітивному моніторингу навчальної діяльності студентів ВНЗ.
У дослідженні здійснено аналіз поняття, видів, засобів метакогнітивного моніторингу в структурі метапізнання; виокремлено та теоретично обґрунтовано чинники достовірності метакогнітивного моніторингу навчальної діяльності, до складу яких включено особистісні якості, когнітивні та метакогштивні особливості, індивідуально-психологічні відмінності та характеристики інформації; окреслено проблему зв'язку достовірності метакогнітивного моніторингу з результативністю навчальної діяльності; охарактеризовано поняття ілюзії знання, визначено її місце в метакогнітивному моніторингу навчальної діяльності; розмежовано поняття "ілюзія знання" та "ілюзорне знання".
Емпірично встановлено особливості взаємозв'язків між виокремленими особистішими, когнггивними та метакогнітивними характеристиками студентів, виявлено корюїяційні взаємозв'язки між показниками ілюзії знання, метакогштивною активністю, метакогштивною включеністю в діяльність, загальною впевненістю в собі. Встановлено, що ілюзія знання, як надмірна впевненість, має місце в усіх видах суджень про вивчене, однак більшою мірою проявляється у проспективних судженнях, залежить від типу представлення інформації, обсягу та стилю інформації, типу тестового завдання.
На основі узагальнення результатів теоретико-експериментального дослідження викладено основні теоретичні положення щодо психолого-педагогічних умов оптимізації метакогнітивного моніторингу навчальної діяльності студентів ВНЗ; подано відповідні методичні рекомендації викладачам ВНЗ.
|