Ш17 |
Шайнога, І. В. Молюски і стратиграфія середньоюрських відкладів зовнішньої (Більче-Волицької) зони Передкарпатського прогину [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. геолог. наук : 04.00.09 - палеонтологія і стратиграфія / Шайнога Ігор Володимирович ; Ін-т географії НАН України. – Київ, 2004. – 20 с.
Дисертація присвячена вивченню двостулкових молюсків з середньоюрських відкладів Зовнішньої (Більче-Волицької) зони Передкарпатського прогину. Вперше монографічно описано 31 вид, що належить до 16 родин 4 рядів. За результатами вивчення двостулкових молюсків вдалося виділити комплекс малакофауни, який можна використовувати для обґрунтування чіткості стратиграфічного эазмежування і кореляції. Виконано стратиграфічне розчленування :ередньоюрської товщі Зовнішньої зони Передкарпатського прогину, в ікій виділено три допоміжні літостратиграфічні підрозділи (товщі) та здин біостратиграфічний шар з Phaladomya solitaria та Astatre cf. orbicularis. Перша товща - верхня, виділена в межах яворівської світи, потужністю 40-80 м, складена грубим чергування пісковиків, алевролітів і аргілітів, з таксонами, діапазон поширення яких байос - келовей; друга виділена у більшій (верхній) частині коханівської світи, потужністю до 200 м, складена тонким ритмічним чергуванням пісковиків, алевролітів і аргілітів з численими двостулковими молюсками, та двома керівними таксонами для батського ярусу; третя виділена в нижній частині коханівської світи, потужністю до 80 м, складена грубим чергуванням пачок пісковиків, аргілітів і алевролітів з комплексом молюсків різного таксономічного складу, серед яких наявні також два керівні таксони для байоського ярусу, виділено біостратиграфічний підрозділ - шари з Phaladomya solitaria та Astatre cf. orbicularis.
Крім того, з'ясовано, що осадонакопичення келовейської товщі відбувалося в прибережних ділянках морського басейну в зоні з активною гідродинамікою; батської - у більше глибоководних прибережних ділянках моря з ослабленою гідродинамікою; байоської -у прибережних ділянках моря з активною гідродинамікою.
|