Д44 |
Дідух, М. Л. Соціально-психологічні закономірності етнічної індивідуалізації [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. д-ра психол. наук : 19.00.05 - соціальна психологія ; психологія соціальної роботи / Дідух Микола Леонтійович ; Ін-т психології ім. Г. С. Костюка АПН України. – Київ, 2016. – 38 с.
Дисертація присвячена проблемі розробки цілісної концепції соціально-психологічних закономірностей етнічної індивідуації, визначенню її етапі, чинниківта механізмів, обгрунтуванню принципів психологічного супроводу процесу етнічної індивідуації на колективному та індивідуальному рівні організації. Етнічна індивідуація є проявом суб'єктної активності, спрямованої на усвідомлення змісту етнічного несвідомого і трансформацію ставлення до нього. Виявлено, що етнічне несвідоме містить наступні складові: хронотоп, сакральні переживання, уявлення про каузальність подій, етноспецифічний зміст базових міфологем. Особливості етнічного несвідомого відображено у фольклорних джерелах та витворах мистецтва, наративах щодо особистих та історичних подій, воно впливає на світогляд представників даного народу. Виявлено, що механізмами етнічної індивідуації є усвідомлення, привласнення, переосмислення, диференціація, інтерналізація, творча реалізація, інтеграція.
Розроблено методику діагностики механізмів етнічної індивідуації. В результаті емпіричного дослідження доведено, що ініціюють етнічну індивідуацію на індивідуальному рівні як соціальні умови - насамперед мультикультурне оточення, так і внутрішні - досягнута зрілість особистості: здатність до рефлексії, інтернальний локус контролю, оптимальний рівень прагнення до само актуалізації. Процес етнічної індивідуації на рівні окремої особистості поділяється на п'ять етапів. На кожному етапі цього процесу задіяні власні механізми та чинники, що сприяють стабілізації або переходу особистості до наступного етапу.
Соціально-психологічними закономірностями етнічної індивідуації можна вважати наступне: даний процес розгортається поетапно, на кожному з етапів превалюють різні механізми; культурно-історичний шлях народу з його перемогами та травмами впливає на особливості перебігу етнічної індивідуації на рівні колективного суб'єкта; мультикультурність соціального оточення, висока толерантність до невизначеності у соціумі, особистісна зрілість сприяють позитивному перебігу процесу етнічної індивідуації.
|