К35 |
Кендзьор, П. І. Полікультурне виховання учнів у системі діяльності загальноосвітнього навчального закладу (теорія і методика) [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. д-ра пед. наук : 13.00.07 - теорія і методика виховання / Кендзьор Петро Іванович ; Ін-т проблем виховання АПН України. – Київ, 2017. – 39 с.
У дисертації представлено новий підхід до розв'язання проблеми полікультурного виховання учнів у системі діяльності загальноосвітнього навчального закладу, що полягає в обгрунтуванні теоретико-методологічних засад формування полікультурної компетентності учнів, розробленні та експериментальній перевірці структурно-функціональної моделі та методичного забезпечення цього процесу.Шляхом аналізу наукових джерел обґрунтовано теоретико-методологічні засади полікультурного виховання як педагогічної проблеми.
Уточнено зміст полікультурного виховання як комплексного педагогічного процесу, що враховує всі культурні й соціальні відмінності суб'єктів освітньо-виховного середовища та спрямовується на формування компетентної особистості, яка обізнана у власній та інших культурах, володіє ціннісними переконаннями, що зумовлюють толерантне ставлення до інших, досвідом позитивної взаємодії з представниками різних культур на основі взаємного порозуміння.
На підставі вивчення досвіду та аналізу законодавчо-нормативної бази зарубіжних країн встановлено стан полікультурного виховання у цих країнах порівняно з вітчизняною практикою.
Схарактеризовано систему діяльності загальноосвітніх навчальних закладів у контексті полікультурного виховання.
Виокремлено структуру полікультурної компетентності школярів як результату процесу полікультурного виховання в єдності: культурно-пізнавального, толерантно-ціннісного і комунікативно-поведінкового компонентів. Розкрито види полікультурної компетентності: компетентність міжетнічної/міжрасової взаємодії, компетентність міжрелігійної/міжконфесійної взаємодії, компетентність міжрегіональної інтеграції, компетентність взаємодії стратифікованих верств населення.
Визначено критерії (культурно-пізнавальний, толерантно-ціннісний, комунікативно-поведінковий) та відповідні показники полікультурної компетентності.
Обґрунтовано структурно-функціональну модель полікультурного виховання учнів у системі діяльності загальноосвітнього навчального закладу.
Розроблено методику полікультурного виховання та окреслено особливості її впровадження залежно від типів виховних середовищ.
|