Ч-15 |
Чайка, Г. В. Психологічні особливості я-концепції комп'ютерних гравців [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. психол. наук : 19.00.01 - загальна психологія, історія психології / Чайка Галина Василівна ; Ін-т психології ім. Г. С. Костюка НАПН України. – Київ, 2017. – 19 с.
Дисертація присвячена вивченню особливостей Я-концепції комп'ютерних гравців у залежності від того, чи не зловживають вони такими іграми, і від того, ігри яких жанрів вони переважно обирають. Показано, що системний аналіз Я-концепції передбачає вивчення її як цілісного утворення через самоставлення, що характеризує Я-концепцію холістично, а також через низку Я-образів - її елементів. Представлено розроблені діагностичні методики, спрямовані на вивчення рівня захопленості комп'ютерними іграми, виявлення улюблених жанрів ігор тадослідження Я-концепції через самоставлення, самоопис та низку Я-образів, таких як Я-реальне, Я-ідеальне, Я-у грі, тощо, які досліджувалися методом особистісного семантичного диференціала.
Встановлено, що Я-концепції комп'ютерних гравців розрізняються не стільки в залежності від часу, проведеного за грою, скільки в залежності від улюблених жанрів. Гравці, що обирають активні неагресивні ігри, е найбільш соціально адаптованими, мають позитивну Я-концепцію. Негативний вплив комп'ютерних ігор найбільше стосується прихильників рольових комп'ютерних ігор. Вони не відчувають себе достатньо активними у житті та вимушені виплескувати свою енергію в іграх. Вони не задоволені рівнем свого культурного розвитку. Ці студенти досить низько оцінюють свій рівень самоконтролю, не відчувають у собі потягу до дружніх стосунків із оточенням.
Показано, що коригувальні дії, спрямовані на створення позитивної Я-концепції, повинні базуватися на знанні про те, який жанр є улюбленим для особистості.
|