|
Джгун, Л. М. Поетика автобіографізму в діаспорній нефікційній прозі [Текст] / Л. М. Джгун // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сер. Літературознавство. – 2017. – Вип. 46. – С. 99–114. – Бібліогр. наприкінці ст.
У статті узагальнено загальнотеоретичні проблеми поетики автобіографізму мемуарного жанру, зокрема щоденника, мета якого має перспективу оприлюднення, а відтак втрачає такі ознаки, як таємничість, приватність, інтимність. Доведено, що авторська суб’єктивність організує твір, породжує його художню цілісність і має різні форми. Спрямованість мислення Д.Гуменної, О.
Ізарського, Ю. Шевельова, С. Риндика на той чи інший предмет, дію, явище виформовується в думку, яка зафіксована на папері і є результатом інтенційної комунікації у формі монологу, я-висловлювань. У такий спосіб особисте ставлення до предмета зображення, втілено в мовній структурі твору, є образом автора,
його певної світоглядної позиції. Усі компоненти художньої структури (факти, їх розташування, характер і спосіб оповіді) важливі не лише з історичної точки зору, а й літературознавчої, позаяк майстерно виписані спогади сприяють вивченню
відображення естетичної категорії (втілення задуму автора, його виклад думки на папері) письменником, який відібрав матеріал, художньо опрацював й подав на розсуд читачам відповідно до власне сформованого світогляду, інтенційної ідеї, інтенційної сутності свідомості, світорозуміння.
|