Т48 |
Ткаченко, М. Ю. Біологія бичка кругляка Neogobius melanostomus (Pall., 1814) морських та прісноводних водойм Азово-Чорноморського регіону [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. біол. наук : 03.00.17 - гідробіологія / Ткаченко Марія Юріївна ; НАН України, Ін-т морської біології. – Одеса, 2018. – 20 с.
У дисертації розглядаються особливості біології бичка кругляка Neogobius melanostomus (Pall., 1814) в морських та прісноводних водоймах Азово-Чорноморського регіону. В роботі представлений порівняльний аналіз структури популяції, морфології, живлення та плодючості виду за різних екологічних умов мешкання, що має важливе як наукове, так і практичне значення.
Встановлено, що розмірно-масові показники значно різняться в градієнті солоності. Так найменші розміри відмічаються в південній частині Азовського моря та Джарилгацькій затоці, а найбільші - в Утлюцькому лимані та Обитічній затоці. Досліджена морфологічна мінливість особин з різних водойм, як найбільше проявляється у розмірах плавців. Також значна мінливість простежується для морфологічних ознак, які виміряні на голові, що вказує на залежність між гідрологічними умовами, характером живлення та морфологічною будовою.
За результатами досліджень загальна абсолютна та відносна плодючість більша у особин з Азовського моря, що має зв'язок з сприятливими умовами живлення. Аналіз живлення виду показав найбільш широкий спектр, за таксономічним складом, кормових об'єктів у риб з Утлюцького лиману, а найменший в Каховському водосховищі.
Враховуючи, що бичок кругляк є промисловим видом в Азовському морі, встановлені деякі негативні зміни в структурі його популяції, що потребує впровадження низки управлінських та законодавчих дій для зменшення промислового навантаження на вид.
|