|
Хавтур, В. О. Інтродукція розовика карієвидного (Rhodotypus kerrioides Sieb. et Zucc.) у Правобережному Лісостепу України [Текст] : магістерська робота / В. О. Хавтур ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер.: М. М. Барна, Р. Л. Яворівський. – Тернопіль, 2018. – 70 c.
Магістерська робота присвячена вивченню успішності інтродукції розовика керієвидного (Rhodotypus kerrioides Sieb. et Zucc.) у Правобережному Лісостепу України, рослини якої зростають у колекції дендрарію Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України, а також розробці рекомендацій щодо використання цієї культури в народному господарстві. Для реалізації мети було проаналізовано видовий склад колекцій ботанічних установ Правобережного Лісостепу України на предмет наявності в їхньому складі розовика керієвидного, вивчено систематичне положення та філогенетичні зв'язки R. kerrioides, проведено порівняльний аналіз ґрунтово-кліматичних умов природних ареалів з відповідними умовами Правобережного Лісостепу України, а також встановлено особливості сезонного ритму росту і розвитку, зимостійкість і посухостійкість та успішність інтродукції R. kerrioides в умовах вторинного ареалу.
Установлено, що розовик карієвидний добре адаптувався до нових умов. Для його рослин характерний високий рівень адаптації - IV та повна акліматизація - 80 %, а проведена оцінка життєздатності засвідчила, що R. kerrioides необхідно віднести до другої групи перспективності подальшої інтродукції в умовах Правобережного Лісостепу України. Виходячи з результатів проведених досліджень рослини цього виду рекомендовано до апробації в садово-парковому господарстві та лісомеліоративній галузі господарювання. На основі аналізу сезонної та комплексної декоративності встановлено, що R. kerrioides є високодекоративним видом і заслуговує на значно ширше використання у практиці озеленення.
Ключові слова: Rhodotypus kerrioides, інтродукція, адаптація, декоративність, Правобережний Лісостеп України.
|