|
Шамро, О. А. Вплив надекспресії та функціонального нокауту гена dNOS у нейронах на фенотипові зміни в Drosophila melanogaster [Текст] : магістерська робота / О. А. Шамро ; ТНПУ ім. В. Гнатюка, хім.-біол. ф-т ; наук. кер. М. А. Крижановська. – Тернопіль, 2018. – 76 c.
Досліджено вплив надекспресії та функціонального нокаута гена dNos у нейронах на зміни фенотипу Drosophila melanogaster. Проведено схрещування для отримання нащадків F1 з надексперсією або функціональним нокаутом гена dNOS. Вивчено тривалість життя і побудовано криві виживання самців і самок вихідних ліній і нащадків F1. Визначено показники середньої і максимальної тривалості життя. Показано, що самки дрозофіли живуть довше, ніж самці. Найвищі показники тривалості життя зафіксовано в особин контрольної лінії Oregon. В самців цієї лінії S50 становила 30,7 діб; МТЖ - 59,2 діб; а в самок S50 - 31,1 доба і МТЖ - 64,4 доби. Найнижча тривалість життя зафіксована для особин з функціональним нокаутом гена dNOS. В самців S50 становила 18,1 діб; МТЖ - 34,1 доби; а в самок S50 - 15,3 діб і МТЖ - 28,5 діб.
Виготовлено і проаналізовано парафінові зрізи тканини мозку 5-денних і 20-денних мух. Показано, що в особин контрольної лінії Oregon тканина мозку суцільна непошкоджена як в 5-денному, так і в 20-денному віці. Виявлено нейродегенеративні зміни в особин з надекспресією гена dNOS, що проявлялися у вигляді поодиноких вакуолей середнього розміру в ділянках оптичних долей.
Ключові слова: Drosophila melanogaster, синтаза оксиду азоту, тривалість життя, UAS-GAL4 трансгенна система, надекспресія, функціональний нокаут
|