Ч-57 |
Чжу, Ч. Формування слухових уявлень майбутніх учителів музичного мистецтва у процесі вокально-хорової підготовки [Текст] : автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд пед. наук : 13.00.02 - теорія та методика музичного навчання / Чжу Чжень ; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. – Київ, 2018. – 19 с.
У дисертації досліджується проблема вокально-хорового навчання підлітків, що передбачає розвиток їх музичних здібностей як багатоаспектного комплексного процесу, який водночас є виховним. У цьому процесі окреме місце посідає розвиток вокального слуху, зумовлений глибоким емоційним впливом вокального мистецтва на формування особистості учня, особливо підлітка, оскільки музичне мистецтво оволодіває почуттями учнів раніше, ніж вони зуміють усвідомити сам процес спілкування з ним. Розвиток вокального слуху є керованим процесом, і вокальний слух учнів-підлітків можна успішно розвивати у процесі музичного навчання. Вокальний слух ми розуміємо як якість особистості, сформованої на основі вокально-слухових уявлень щодо вокально-звукових еталонів у результаті активної розумової діяльності, що забезпечується глибиною естетичного сприйняття. Розвиток вокального слуху підлітків у процесі навчання музики нами розглянутий у взаємозв'язку особистісно-орієнтаційного, етнокультурного, ціннісного, фізіологічного, комплексно-діяльнісного підходів.
Структуру вокального слуху підлітків у процесі музичного навчання охоплюють складові: мотиваційно-емоційний, когнітивно-рефлексивний, творчо-результативний компоненти. Методика розвитку вокального слуху підлітків у процесі навчання музики розглядається нами з позицій становлення та розвитку їх особистості, спрямування до художньо-творчої самореалізації та реалізації естетичного потенціалу вокального слуху. Організація і проведення формувального експерименту підпорядковувалась відповідним етапам експериментальної методики розвитку вокального слуху підлітків у процесі навчання музики, а саме: регулятивно-потребовому, оцінювально-конструктивному, діяльнісно-проективному, що забезпечували реалізацію поставленої мети та завдань дослідження. Ефективність розвитку вокального слуху підлітків у процесі музичного навчання підтверджена даними його теоретико-методичного осмислення та результатами дослідно-експериментального дослідження.
|